29 lipca 2020
Nowy

Nowy podatek w UE od stycznia 2021 roku.

Jak już wiemy, od stycznia 2021 roku zostanie wprowadzony nowy podatek. Zapłacą przede wszystkim Ci, którzy kupują produkty w plastikowych opakowaniach. Rada Europejska podjęła podwyżki w kwocie 80 eurocentów za każdy kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji opakowań, a który nie został poddany ponownemu recyklingowi. Nowy podatek ma na celu zmotywować państwa krajów UE do mobilizacji do zwiększenia selekcji i recyklingu, a także do zwiększenia tzw. obiegu zamkniętego czyli ponownego przetworzenia. Naszym zdaniem to krok w dobrą stronę, który na pewno zminimalizuje składowanie, spalanie, a co za tym idzie to zanieczyszczanie środowiska. To pierwszy duży krok w kierunku ochrony tego co najcenniejsze. Co ważne obciążenie finansowe w postaci podatku prawdopodobnie dotknie producentów i importerów, a co za tym idzie to zwiększy się - prawdopodobnie - cena produktów pakowanych w plastik. I tutaj jest szansa dla szkła lub innych - bezpiecznych - opakowań. Po pierwsze mamy szansę realnie zmniejszyć liczbę zalegającego i wszechobecnego plastiku, wierzymy, że dzięki temu zmienimy swoje nawyki, które przełożą się na większą świadomość ekologiczną i oszczędniejsze życie, i co najważniejsze minimalizujemy zagrożenie w postaci zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Ale plastik to nie wszystko. Istnieje wiele obszarów, które wymagają szczególnej uwagi. Recykling wg. definicji to system czynności i procesów, którego głównym celem jest odzyskanie, i ponowne wykorzystanie odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Podstawą recyklingu jest odpowiednia selekcja odpadów, a następnie właściwe ich przetworzenie na nowe produkty i wykorzystanie w maksymalnym stopniu. Taki surowiec można odzyskać wielokrotnie, przerabiając go praktycznie w nieskończoność. Recykling sprawia, że wyrzucone odpady stają się z powrotem wartościowe, i ponownie wracają w tzw. obiegu zamkniętym jako nowy materiał. To ważne, gdyż dzięki temu oszczędzamy energię oraz środowisko naturalne, które niestety jest coraz bardziej zanieczyszczone. Warto wspomnieć, że surowce wtórne przetwarza się po to, by maksymalnie ograniczyć eksploatację surowców, które w bardzo szybkim tempie się kurczą. 

Recykling z całą pewnością jest ideą, dzięki której możemy zadbać o nasze wspólne środowisko naturalne. Kupujemy produkty tylko certyfikowane, biodegradowalne, wielokrotnego użytku. Zaczynamy od siebie i od odpowiedniej segregacji śmieci. W tej chwili mamy kilka frakcji więc odpowiednia segregacja powinna być obowiązkiem każdego mieszkańca Ziemi - o tym więcej w artykule "Segregacja ekologiczne sprzątanie". 

Recykling papieru. 

Przeciętny mieszkaniec Ziemi jest wstanie zużyć rocznie około 50 kilogramów papieru. Lepiej to wygląda jeżeli chodzi o sama Unię Europejską, gdyż odzyskiwanie to średnio 70 proc. makulatury. 

Recykling odpadów celulozowych pozwala zaoszczędzić znacząco energię, zredukować zanieczyszczenie np. wód, czy powietrza, a co najważniejsze chroni przed nielegalną wycinką miliardów drzew. Co ważne sam proces do produkcji np. tektury jest poddawany procesowi oczyszczania, bez odbarwienia i bielenia. 

Szkło jest materiałem bardzo ciekawym, który w całości poddajemy do recyklingu. Szklane przedmioty bez najmniejszego problemu możemy w nieskończoność przetapiać bez pogorszenia jakości. Dzięki temu oszczędzamy - tak jak w przypadku papieru - energię i co najważniejsze chronimy środowisko. Do ponownego przetworzenia nadaje się szkło takie jak: słoiki, butelki - bezbarwne i barwione. 

Kompostowanie to również forma recyklingu, czasami można spotkać określenie ponownego wykorzystania odpadów biodegradowalnych. Więcej na ten temat w artykule " Biodegradacja i dbanie o środowisko". 

Materiały nadające się do ponownego przerobienia obejmują: szkło, papier, karton, materiały plastikowe, metalowe, tekstylia, opony, baterie, czy elektronika.

Jedno jest pewne, przed nami wiele zmian i nowych standardów, które zmienią nasze codzienne przyzwyczajenia. My to wiemy, dlatego jako pierwsi w Polsce proponujemy w 100% ekologiczny serwis sprzątający, który dba nie tylko o biuro, czy firmę, ale przede wszystkim o środowisko naturalne. Wierzymy, że nasze wspólne działania mają bardzo duże znaczenie dla Ziemi i dla nas samych. 

Świadomi w życiu i w biznesie. 

Ekologiczny serwis sprzątający.

Recykling 

29 lipca 2020
sprzątanie firm

Zamów wycenę

Zamów wycenę

Copyright © 2020 Treelux sp. z o.o.